Türkiye Denizciler Sendikası: Şehir Hatları vapurlarında düdük eylemi sürecek

Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) Genel Başkanı İrfan Mete, İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı Kent Sınırları AŞ’deki toplu iş mukavelesi görüşmelerinde muahedeye varmadıkları için başlattıkları düdük çalma hareketlerini 1 Mayıs’tan itibaren artıracaklarını söyledi.

Sendikanın Üsküdar Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Mete, İBB ve Kent Sınırları’nda çalışan 1000 üyeleri için toplu iş mukavelesi görüşmelerinin 15 Mart’ta başladığını belirterek, yaptıkları 5 başka oturumda muahedeye varamadıklarını söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da ömür maliyetinin yaklaşık 27 bin 596 lira olduğunu söylediğini lakin kontrat masasında açlık hududunda sayılar teklif edildiğini söz eden Mete, yaptıkları hareketin hiçbir siyasi maksadı olmadığını anlattı.

Mete, bağlı bulundukları Türk-İş’in Mart 2023 için yoksulluk hududunu 31 bin 241 lira olarak açıkladığını hatırlatarak, “Görüşmelerde bize sunulan teklifler, beklentilerimizi karşılamaktan uzak kalıyor. İBB birebir tavır ve teklifte devam ederse, 1 Mayıs prestijiyle düdük hareketlerimizi her gün gerçekleştireceğiz ve aksiyonlarımız sesimiz duyulana kadar artarak devam edecek. Bu süreçte yapılan hareketlerden ötürü üyelerimize rastgele bir baskı uygulanırsa bizim de hareketlerimiz sertleşecektir. Üyelerimiz hiçbir vakit yalnız değildir” diye konuştu.

Mete, üyeleri için geçinebilecekleri fiyatlar istediklerini anlatarak, talepleri karşılana kadar çaba edeceklerini söyledi.

Türkiye Denizciler Sendikası, İBB Kent Çizgileri AŞ ile süren toplu iş kontratı görüşmelerinde muahede sağlanmaması üzerine İstanbul Boğazında vapurlardan bir dakikalık düdük çalma aksiyonu başlatmıştı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir