TBMM Başkanı Şentop’tan 23 Nisan mesajı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM’nin açılışının 103. yılı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle ileti yayımladı.

Çocuklara ithaf edilen 23 Nisan 1920 gününün, Türkiye tarihinin en kıymetli kilometre taşlarından biri olduğunu belirten Şentop, “Osmanlı’dan genç Türkiye’ye evrilen tarihimizde TBMM’nin açılışı, millet iradesinin temsili manasına gelen büyük değişimin başlangıcıdır” tabirini kullandı.

‘ORDUDAN EVVEL MECLİS KURULDU’

AA’nın aktardığı bilgilere göre Meclis Başkanı Şentop, şunları kaydetti:

“Orduları dağıtılan, toprakları işgal edilerek tahkir edilmek istenen milletimiz, esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih etmiş; çoluk çocuk, bayan erkek, genç ihtiyar demeden bağımsızlığı için tek beden olarak hareket etmiş ve kanını son damlasına kadar akıtarak Trakya ve Anadolu’yu, verdiği İstiklal Harbi ile kendisine ebedi vatan kılmıştır.

Büyük fedakarlıklar gösteren çelik yürekler sayesinde oluşturulan TBMM, dünyaya, devletimizin temel taşlarının ‘milletimizin kayıtsız kuralsız egemenliği’ temelinde temellendiğini ilan etmiştir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan ve Anadolu halkının kendi kendine teşkilatlandığını şahsen gözlemleyen Mustafa Kemal Paşa, halktan aldığı dayanak ve ilhamla ulusal gayretin her safhasını planlamış, ordudan evvel meclis kurarak, zaferi, ‘hukuk ve meşruiyet’ temelleri üzerinde yeşertmiştir. Gazi Paşa hem meclisin ilk başkanı hem cephede yeni ordunun başkomutanı; birinci meclisin vatansever milletvekilleri de hem cephede asker hem mecliste misyon ifa eden ebedi kahramanlarımızdır.”

TBMM Başkanı Şentop, 103 yılı geride bırakan TBMM’nin ilk başkanı ve Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere uğraş arkadaşlarını ve Birinci Meclis vekillerini rahmet ve hürmetle yad ettiğini belirterek, “Bizlere emanet ettikleri Türkiye Cumhuriyeti, çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükselmeye devam edecektir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.” sözlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir