Sudan’da katliam gibi saldırı: En az 20 ölü

Sudan’ın Kuzey Darfur eyaletinde düzenlenen silahlı taarruzda en az 20 kişi hayatını kaybetti.

Kuzey Darfur Valisi General Nimr Muhammed Abdurrahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Faşir kentinin batısındaki Kutum kasabasına motosiklet ve arazi araçlarıyla gelen silahlı bireylerin bugün en az 20 kişiyi öldürdüğünü söyledi.

Olayın, ordu ile paramiliter küme Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasındaki çatışmalarla irtibatlı olabileceğini tabir eden Vali Abdurrahman, bağlantı çizgilerinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle olayla ilgili dataların hala yetersiz olduğunu lakin onlarca kişinin akının akabinde bölgeyi terk ettiğini aktardı.

Darfur felaket bölgesi ilan edildi

Sudan’ın batısında 5 eyaletten oluşan Darfur Bölgesi Başkanı Mini Arko Minawi, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, yağma ve vefat olaylarının yaşandığı Darfur’un afet bölgesi ilan edildiğini belirtti.

Kutum ve El Cuneyne’nin “korkunç ihlallere” maruz kaldığını tabir eden Minawi, “Bölgede süren yağma ve öldürme olaylarını en güçlü biçimde kınıyorum.” dedi.

Minawi, “Dünyadan, afetten etkilenen bölgedeki insanları kurtarmak için tüm hudutlardan ve mümkün olan tüm yollarla insani yardım materyalleri göndermesini talep ediyoruz.” tabirlerini kullandı.

Minawi, 28 Mayıs’ta halka canlarını korumak için silahlanma daveti yapmıştı.

Yağma ve şiddet olayları

Ordu ve HDK ortasında nisan ortasından bu yana süren çatışmalardan etkilenen Darfur’un Nyala, El Cuneyne ve Faşir kentleri, hükümet kurumları ve sivil yerlerin yağmalandığı ve yakıldığı şiddet olaylarına sahne oldu.

Darfur Bölgesi Başkanı Minawi, başkent Hartum civarındaki kuvvetlerini, 8 Mayıs’ta ülkenin batısında Çad hududundaki Darfur bölgesine çekmişti. Ekim 2020’de periyodun hükümetiyle barış muahedesine imza atan ve Darfur bölgesindeki en büyük silahlı hareketlerden birinin liderliğini yürüten Minawi, ordu ile HDK ortasında 15 Nisan’da patlak veren çatışmalarda tarafsız kalmıştı.

Bireysel silahlanmanın yaygın olduğu Darfur’da, kabileler ortasında arazi, otlak ve su kaynakları uyuşmazlığı üzere nedenlerle yaşanan çatışmalarda, her yıl yüzlerce kişi hayatını kaybediyor, binlerce kişi ise yerinden ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir