Şimşek’in “aktif siyasete” dönmesini kim sağladı

Erkin’in Sözcü’de yayınlanan yazısının tamamı şöyle:

“Dünyada tamamen her şeyin pazar iktisadı kaideleri içinde gerçekleştiği ve büyük ekonomiler dediğimiz Avrupa, ABD üzere iktisatların tıkır tıkır işlediği, dünyanın da neredeyse tek bir pazarmış üzere ekonomik kurallar içerisinde yöneltildiği bir evre artık çok geride kaldı. Neoliberal tezler çöktü.”

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 17 Nisan 2023’te bu cümleleri kurdu. Eğriye eğri doğruya doğru! Bu tespitler doğruydu. Hatta daha da ileride cümleler de kurdu Kurtulmuş:

“Zaten yaşanan problemlerin kıymetli bir nedeni de budur. Dünyada neoliberal sistemin yerine konulacak yeni bir sistemi bilhassa batı ülkeleri ikame edemediler. Kapitalizm yalnızca varlığı paylaşmaya dönük bir sistemdir; yokluğu nasıl paylaşacağını bilemez. Dünyada yaşanan krizin temel sıkıntısı bir paradigma iflasıdır. Bu paradigmanın yerine yeni bir paradigmayı yalnızca biz değil batılılar da arıyor.”

Ancak…

“Zengini daha güçlü yoksulu daha yoksul yapan neoliberal modeli” eleştiren Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 Mart’ta, AKP Genel Merkezi’nde Mehmet Şimşek’le görüştüğünü unutmuştu! “Kurtarıcının” neoliberal siyasetlere sıkı sıkıya bağlı Şimşek olduğu kampanyasını yürütenler de önde gelen AKP’lilerdi! O da yeni bir paradigmayla gelmedi ve “rasyonel olacağız” diye konuştu.

Bu işin ekonomi-politik yanı.

Benim aklıma takılansa şu:

20 Mart akşamı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin akabinde toplumsal medyada Mehmet Şimşek şu paylaşımı yapmıştı:

“Sayın Cumhurbaşkanımız ile akşam saatlerinde AK Parti Genel Merkezi’nde son derecede samimi bir ortamda görüşme fırsatım oldu. Kendisine bu kabulleri için çok teşekkür ederim. Kendi alanıma giren her mevzuda istenen katkıları vermeye her vakit hazırım. Lakin yurtdışında finans kuruluşlarındaki işlerim nedeni ile faal siyasete girmeyi düşünmüyorum.”

23 Mart’ta da Erdoğan katıldığı bir canlı yayınında, Şimşek ile yaptığı görüşmeyi “ekonomik gelişmeler konusunda fikir alışverişi” olarak tanımladı. Erdoğan, bir pazarlık yapılmadığını söyledi ve “Mehmet Bey’in yurt dışında bozamayacağı taahhütleri, danışmanlıkları var” dedi. Bu ortada Şimşek’in “sağlık sorunları” birileri tarafından yazıldı, çizildi.

Sonra hava değişti..

Reuters, 17 Mart’ta kabineyi şekillendirdi!

Sonrasında da Erdoğan ile Şimşek’in bir sefer daha görüştüğü tez edildi. 6 Nisan’da da Erdoğan yeniden bir canlı yayında şu bilgiyi verdi: “Uzun yıllar iktisat idaremizde yer alan Mehmet Şimşek kardeşimizin uyumunda bir grup, bu doğrultuda hazırlıklar yapıyor.

İşte bu 20 Mart ile 6 Nisan ortasında Mehmet Şimşek’in “aktif siyasete” dönmesini kim ya da kimler sağladı? Bu mevzuyu Ankara’yı yakından takip eden bir bürokrata sordum, o da anlattı:

“Erdoğan’ın başında Mehmet Şimşek ismi yoktu ve o görüşmede de bakanlık ya da yardımcılık üzere bir teklif olmadı. Milletvekilliği konusunda fikir alış verişi yapıldı. Şimşek de etkin siyaset içinde yer almayacağını yani vekil olmak istemediğini söyledi. Bu ortada Şimşek’e en yakın isimlerden eski danışmanın devreye girdiğini söyleyebilirim. 20 Mart- 6 Nisan ortasındaki trafikte rol alan eski danışman memleketler arası trafikte de tesirli bir isim.”

Bu ortada 17 Mart’a dikkat çeken bir öteki kaynak da “Reuters haber ajansında yayımlanan haberi güzel oku” dedi.

Hep bir arada okuyalım:

“… Reuters haber ajansına konuşan, AKP’nin taslak seçim beyannamesine hakim dört yetkili, partinin birinci yıllarındaki iktisat unsurlarına ve özgür piyasa iktisadı siyasetlerine dönüşü planladığını söyledi. İsimlerinin zımnî kalmasını isteyen yetkililer, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonominin başına eski başbakan yardımcısı ve maliye bakanı Mehmet Şimşek’i getirmeyi planladığını belirtti. Reuters, Şimşek’in memleketler arası finans etraflarında çok saygın bir isim olduğu yorumunu yaptı. Taslak beyannamenin AKP’nin son devirde izlediği ‘Yeni İktisat Modeli’ne referans vermeyeceği ve partinin geçmişte izlediği daha ortodoks (genel kabul görmüş) siyasetlere dönüşü içerdiği aktarıldı. Hükümet yetkilisi tasarıdaki iktisat yaklaşımını, (Bu yaklaşım AK Parti’nin 2002’deki seçim beyannamesiyle çok emsal. Öbür bir deyişle AK parti özüne geri dönüyor) olarak yorumladı ve tasarı üzerindeki çalışmaların kesin evreye geldiğini ekledi.”

Reuters’a “sızdırılan” haberin tarihi 17 Mart 2023… Erdoğan-Şimşek görüşmesiyse 20 Mart 2023! Fakat o akşam (20 Mart) AKP Genel Merkezi’nde yapılan görüşmede sonuç alınamadı hatta Şimşek olayı kapandı. Buna karşın o görüşmeden üç gün evvel “Ekonomin başına Mehmet Şimşek geçiyor” haberi yapıldı. Soru şu: Kim bu haberi yaptırdı?

Sonuçta “aracılar” başarılı oldu…

Bu durum Beştepe ve AKP içinde güç istikrarlarının nasıl savaştığını bize anlatıyor.

O zaman yazıyı MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 28 Mayıs akşamı daha oylar sayılırken yaptığı manidar açıklamayla bitirelim:

“Önümüzdeki periyotta çok şey değişecektir, her şey değişecektir. O denli gözüküyor. İnşallah Türkiye değişmez.”

Bakalım… Türkiye nasıl değişecek?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir