Mustafa Varank: 40 tonun üzerinde yıllık altın imalatımız var

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Istanbul Jewelry Show’da incelemelerde bulundu.

Bakan Varank, burada yaptığı konuşmasında 2002 yılında ülkemizde bir gram bile altın çıkarılmadığını söyleyerek, şu anda 40 tonun üzerinde yıllık altın imalatının olduğunu belirtti.

“Türkiye’yi katma değerli üretimle kalkındırmanın derdindeyiz”

“Türkiye, kuyumculuk sektöründe dolu dizgin devam ediyor”

Varank, kuyumculuk sektöründe Türkiye’nin yoluna dolu dizgin devam ettiğini belirterek, “Biz de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak yereldeki kuyumculuk sektörü, altın, tasarım alanındaki projeleri destekliyoruz. Kahramanmaraş’ta Türkiye’nin en büyük kuyumculuk sanayi sitesini inşa ettik. Oraya bir tasarım merkezini, Avrupa Birliği’yle beraber kurduk. Trabzon’da yerel üreticileri destekleyen bir projeyi yine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak biz hayata geçirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

“6 milyar dolar olan sektör ihracatı açılacak”

Varank, geçen sene 6 milyar dolar olan sektör ihracatının bu sene aşılacağına işaret ederek, “Tabii bunun ham madde tarafı da önemli. 2002 yılında ülkemizde bir gram bile altın çıkarılmıyordu. Toprağın altında bu değerler yatıyordu. Şu anda 40 tonun üzerinde yıllık altın imalatımız var. Yerin altından bunu çıkarıp değer olarak ekonomiye kazandırıyoruz. Yeni yatırımlar orada da devam ediyor. Orada da iyi gelişmeler olacak.” dedi.

Fuarın içeriği

Etkinliğin açılışına, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy da katılarak ilk panelde konuşmacılar arasında yerini aldı.

Fuara 120’den fazla ülkeden 23 binin üzerinde mücevher sektör profesyoneli, 1.000 firma ve marka ile bir araya geliyor.

Katılımcılar fuarda, pırlanta, renkli taş, değerli ve yarı-değerli taş, inci, gümüş, gümüş takı ve gümüş ev eşyası, altın montür, saat, kalıp, vitrin dekorasyon, makine-ekipman ve yan sanayi, kasa, yazılım, lojistik ürün ve hizmetlerini sergiliyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir