Maden 4 kez denetlenmiş

ÖNDER YILMAZ Ankara –  Bilirkişi raporunda “uyarmıyorsunuz” biçimindeki tenkide reaksiyon gösteren Genç, 16 Ağustos’taki dördüncü denetimdeki tespitlerinin yanısıra sensörlerin pak havaya yakın konumlandırıldığını belirlediklerini söyledi. Genç, gereğinin yapılması için Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na da yazı gönderildiğini kaydederek, “Daha nasıl uyaracağız?” dedi.

TBMM Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’na sunum yapan Genç, 5 bin 542’si arama, 9 bin 998’i işletme olmak üzere toplamda 15 bin 540 ruhsatı verildiğini, MTR ile birlikte işletmelere “ham unsur üretim izni” ismi altında tahsis yapılan ruhsatların da verilmeye başladığı, bunun sayısının da 5 bin 143 olduğunu bildirdi. Son periyotta denetlemeye ağırlaştıklarını söyleyen Genç, “Korkarak durdurmadık. TTK’nın kurumlarını üç sefer mevzuata nazaran durdurduk” vurgulamasını yaptı.

Denetimlerde tespitleri yaptıktan sonra gereğini yapması için Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na bildirdiklerini aktaran Genç, Amasra Maden Ocağı’nda dördüncü kontrolde eksiklik tespit edildiğini ve ilgili ünitelere ikaz yapıldığını belirtti. 

Bir madenci daha hayatını kaybetti

BARTIN DHA – Amasra’da 14 Ekim’deki maden faciasında yaralanan Taner Şen (30), İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede ömrünü yitirdi. Şen’in hayatını kaybetmesiyle can kaybı 42’ye yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hastamız tüm gayretlere karşın vefat etti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir