İsveç’ten dikkat çeken PKK açıklaması

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, İsveç medyasına Vilnius’ta düzenlenen NATO Önderler Zirvesi’ni kıymetlendirdi. Türkiye’nin, İsveç’in NATO üyeliğine ait kararı TBMM’ye taşıma kararına değinen İsveçli Bakan, İsveç’in Türkiye ile kararlı bir biçimde terörle gayret edeceğini söyledi. Jonson, “Türkiye ile milletlerarası terörizme karşı gayret edeceğiz. Kendimizi, terör örgütü PKK’nın İsveç’teki faaliyetlerini engellemeye adayacağız. Bu hem bizim güvenliğimiz hem de Türkiye’nin güvenliği için önemli” sözlerini kulandı.

Jonson, bir gazetecinin, “Vilnius’ta varılan mutabakatın akabinde İsveç, PKK/PYD ve FETÖ’yü terör örgütü olarak mı kabul ediyor” sorusuna, “Buna net bir karşılık veremem zira toplantıda ben yoktum, Adalet Bakanı Gunnar Strömmer vardı” cevabını verdi. İsveçli Bakan, hangi terör örgütleri ile uğraş edileceğinin İsveç, Türkiye ve Finlandiya ortasında imzalanan üçlü muhtırada yer aldığını lisana getirdi.

28 Haziran 2022 tarihinde İspanya’nın başşehri Madrid’de gerçekleştirilen NATO Önderler Zirvesi’nde imzalanan üçlü muhtırada, “NATO’nun gelecekteki müttefikleri olarak Finlandiya ve İsveç, ulusal güvenliğine yönelik tüm tehditlere karşı Türkiye’ye tam takviye verirler. Bu çerçevede, Finlandiya ve İsveç, PYD/YPG ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte takviye sağlamayacak. Türkiye de ulusal güvenliklerine yönelik tüm tehditlere karşı Finlandiya ve İsveç’e tam dayanak verir” tabirleri yer almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir