İkinci el otomobil pazarı yılbaşına doğru canlandı

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç piyasasının bu yıl sıfır araca kıyasla daha güzel bir yıl geçirdiğini belirterek, “Ekim-Kasım periyodundaki düşüşler, yılbaşına hakikat yerini ağır bir talebe bıraktı, ikinci el araca yönelişte gözle görülür bir artış kaydedildi.” dedi.

Erkoç, motorlu araç bölümünün bu yıl ki performansına ait değerlendirmede bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran, ocak-kasım periyodunda ikinci el araç piyasasında araba satışlarının geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 4,2 artarak 5 milyon 631 bin 862, toplam araç satışlarının ise yüzde 6,9 artışla 8 milyon 457 bin 722 olduğunu aktaran Erkoç, 11 aylık devirlere nazaran satışların minibüste yüzde 0,8, otobüste yüzde 0,3 gerilediğini, pazar hissesi düşük araçlardan motosiklette yüzde 39, özel emelli taşıtlarda yüzde 13,6, traktörde yüzde 10,7 kamyonette yüzde 6,2, kamyonda ise yüzde 5,1 artış gösterdiğini söyledi.

Erkoç, ikinci el piyasada yılın ikinci çeyreğinde kaydedilen yüksek oranlı artışların akabinde, temmuzdan sonra daralma yaşandığına dikkati çekerek, araba satışlarının geçen yılın tıpkı aylarına nazaran temmuzda yüzde 7,8, ağustosta yüzde 12,9, eylülde yüzde 20,7 ve kasımda yüzde 28,7 gerilediğini bildirdi.

2022 NASIL GEÇTİ?

“İkinci el araç piyasası, 2022’de sıfır araca kıyasla görece daha uygun bir yıl geçirdi.” diyen Erkoç, pazar büyümesinin ise yılın 11 ayı prestijiyle düşük kalsa da yılbaşına yanlışsız artış eğilimine geçtiğini lisana getirdi.

Erkoç, aralıkta ikinci el araç piyasasında gözle görülür bir hareketlenme olduğuna işaret ederek şöyle konuştu:

“2022 yılının son günlerinde, ikinci el araba piyasasında aşikâr bir canlanma yaşandı. Sıfır araçlarda ÖTV matrah indiriminin umulan ucuzlamayı yaratmaması ve devam eden arz düşüncesi bunda tesirli oldu. Bilhassa ekim, kasım devrindeki düşüşler yılbaşına yanlışsız yerini ağır bir talebe bıraktı, ikinci el araca yönelişte gözle görülür bir artış kaydedildi.”

ÖTV İNDİRİMİ BEKLENTİSİ SATIŞLARI ETKİLEDİ

Erkoç, yüksek kredi faizleri ve vadelerin kısalığı nedeniyle finansmana erişim zahmetlerinin, ikinci el araç piyasasına olumsuz yansıdığını vurgulayarak, sıfır araçlarda ÖTV indirimi beklentisinin yol açtığı bekleme eğiliminin de bilhassa yılın ikinci yarısında satışları frenlediğini anlattı.

Sıfır araçta sıkıntılar çözülmedikçe ikinci elde fiyatların yükselmeye ve piyasanın daralmaya devam edeceği beklentisini söz eden Erkoç, kesimin canlanması için banka faiz oranlarının düşürülmesi ve vade sayılarının artırılması üzere daha kalıcı tahliller gerektiğini kelamlarına ekledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir