Blinken: Putin’in Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaş stratejik bir başarısızlık olmuştur

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya-Ukrayna savaşında ABD’nin müttefik ve ortaklarıyla Kiev idaresini desteklediğini ve Rusya’ya bedel ödettiğini belirterek,

“Putin’in Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaş stratejik bir başarısızlık olmuş ve Rusya’nın gücünü, çıkarlarını ve tesirini önümüzdeki yıllarda büyük ölçüde azaltmıştır.”

dedi.

Finlandiya’nın başşehri Helsinki’de konuşan Blinken, Rusya-Ukrayna savaşıyla NATO ve ABD’nin attığı adımlara ait değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik tehditlerini artırdığı devirde Moskova’nın “uydurma” krizi tırmandırmaması için diplomasi yoluyla tahlil aradıklarını ve uğraş gösterdiklerini söz eden Blinken,

“Başkan (Joe) Biden, Lider (Vladimir) Putin’e karşılıklı güvenlik telaşlarımızı görüşmeye hazır olduğumuzu söyledi. Tansiyonu azaltmak için yazılı teklifler sunduk.”

sözünü kullandı.
Blinken, savaşı önlemek için her yolu denediklerini belirterek,

“Moskova için iki muhtemel yol belirledik. Ukrayna, Rusya ve tüm Avrupa için daha fazla güvenlik sağlayabilecek bir diplomasi yolu ya da Rus hükümeti için ağır sonuçlara yol açacak bir saldırganlık yolu. Rusya’nın savaşı seçmesi halinde ise üç şey yapacaktık. Ukrayna’yı destekleyecek, Rusya’ya ağır bedeller ödetecek ve müttefiklerimizi bu maksatlar etrafında toplayarak NATO’yu güçlendirecektik.”

diye konuştu.
ABD’nin müttefik ve ortaklarıyla Ukrayna’yı desteklediğini ve Rusya’ya bedel ödettiğini vurgulayan Blinken,

“Putin’in Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaş stratejik bir başarısızlık olmuş ve Rusya’nın gücünü, çıkarlarını ve tesirini önümüzdeki yıllarda büyük ölçüde azaltmıştır.”

ifadelerini kullandı.
Blinken, Rusya’nın bugün askeri, ekonomik ve jeopolitik açıdan Ukrayna’yı işgal etmeden evvelki durumundan çok daha berbat halde olduğuna dikkati çekerek,

“Bu, Ukrayna halkının hamaseti ve dayanışması ile bizim ve ortaklarımızın Kiev’i desteklemek için şuurlu ve kararlı bir biçimde attığımız süratli adımların direkt sonucudur.”

dedi.

NATO’nun bir savunma birliği olduğunu anımsatan Blinken, NATO’nun kapısının yeni üyelere açık olduğunu ve açık kalmaya devam edeceğini söyledi.

ABD Avrupa’ya doğal gaz tedarikini iki katından fazla artırdı

Blinken, Avrupa’nın çok sayıda mülteci kabul ettiğini, Rusya’ya birçok yaptırım uyguladığını belirterek, şunları kaydetti:

    “Ayrıca, Moskova on yıllar boyunca Avrupa’nın Rus petrol ve gazına olan bağımlılığını derinleştirmek için çalıştı. Avrupa, Rus gücünden süratli ve kararlı bir halde uzaklaştı. 2022’de Avrupa Birliği (AB) ülkeleri elektriklerinin beşte birini rüzgar ve güneşten elde ederek rekor kırdı. ABD ise Avrupa’ya doğal gaz tedarikini iki katından fazla artırdı. Bu ortada, petrolde tavan fiyat uygulaması Rusya’nın gelirlerini değerli ölçüde azalttı. Rusya’nın petrol gelirleri yüzde 43 oranında düştü. Rus hükümetinin petrol ve doğal gazdan elde ettiği vergi gelirleri neredeyse üçte iki oranında düştü.”

Putin’in son 20 yılını Rus ordusunu son teknoloji silahlar ve donanımlı askerlerle çağdaş bir güç haline getirmeye çalışarak geçirdiğini öne süren Blinken,

“Kremlin sık sık dünyanın en güçlü ikinci ordusuna sahip olduğunu argüman ediyordu ve pek çok kişi de buna inanıyordu. Bugün de pek çok kişi Rusya’nın ordusunu Ukrayna’daki en güçlü ikinci ordu olarak görüyor. Donanımı, teknolojisi, liderliği, askerlerinin stratejisi, taktikleri ve morali ile bir olay çalışması ve başarısızlık örneği.”

değerlendirmesinde bulundu.

Blinken, Ukraynalıların kendi geleceklerini kendilerinin yazacağını ve bu hususta Rusya’nın yaptıklarının yalnızca Ukraynalıların kararlılığını artırdığını söz etti.

Ukrayna’nın hiçbir vakit Rusya olmayacağını vurgulayan Blinken, Ukrayna’nın hükümran, bağımsız ve kendi bahtını sıkı sıkıya denetim eden bir ülke olduğunu belirtti.

Blinken, Putin’in Ukrayna’yı Rusya yapma konusunda büyük başarısızlığa uğradığını belirterek,

“Putin daima olarak ABD’nin, Avrupa’nın ve Ukrayna’yı destekleyen ülkelerin Rusya’yı yenmek ya da yok etmek için hükümetini devirmeye çalıştığını tez etmektedir ki bu yanlışsız değildir. Rus hükümetini devirmeye çalışmıyoruz. Rusya’nın geleceği Rusların karar vereceği bir husus. Bu trajik savaşın başlamasında hiçbir kelam hakkı olmayan Rus halkıyla hiçbir problemimiz yok. Putin’in isterse son verebileceği bir savaşta onlarca, binlerce Rus’u mevte göndermesinden ve Rusya’nın iktisadı ve geleceği üzerinde yıkıcı tesirler yaratmasından yakınıyoruz.”

diye konuştu.
Gelecek aylarda birtakım ülkelerin ateşkes davetinde bulunacağını öne süren Blinken,

“Görünüşte bu mantıklı, hatta cazip geliyor. Sonuçta savaşan tarafların silahlarını bırakmasını kim istemez? Kim ölümlerin durmasını istemez ki? Lakin mevcut durumun devam ettiği ve Rusya’nın Ukrayna topraklarının büyük kısmını denetim ettiği bir ateşkes, adil ve kalıcı bir barış değildir. Bu bir Potemkin barışıdır. Rusya’nın toprak gaspını yasallaştıracaktır. Saldırganı ödüllendirecek ve kurbanı cezalandıracaktır.”

diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir